Tusz dla alergików i osób noszących soczewki

Kobiety, które zmagają się z alergią, posiadają wrażliwe oczy lub noszą soczewki, muszą starannie dobierać tusz do rzęs. Oczywiście, w ich przypadku wskazana jest maskara hiperareligiczna, a jej wybór stanowi dla pań niemałe wyzwanie, bowiem sklepy kosmetyczne posiadają ogromny asortyment, ale tak naprawdę tylko nieliczne produkty są warte polecenia. Nie ulega wątpliwości to, że na maskarze nie możemy oszczędzać, w związku z czym stawiamy na markowe tusze, które są może i drogie, ale z drugiej strony znacznie rzadziej uczulają.

Tusz dla alergików i osób noszących soczewki

Z pewnością , podczas zakupu danego kosmetyku, powinnyśmy się zapoznać też z jego etykietą, bowiem niektóre ze składników tuszu są bardzo silnymi alergenami. Można tu choćby wymienić: alkohol benzylowy, salicylan benzylu, cytral, alkohol cynamonowy, cytronelol. Oprócz tego, musimy raczej unikać maskar wydłużających, pogrubiających czy wodoodpornych, gdyż przeważnie zawierają one włókna, które łatwo mogą przedostać się do oka, co może skutkować wystąpieniem uczulenia. Poza tym, wskazanie stosowanie jest tuszów, które posiadają krótką listę INCI, czyli spis substancji stanowiących skład kosmetyku według kolejności ilościowo malejącej.

Otóż, aby sprawdzić, która maskara jest najlepsza, trzeba po prostu wykonać kilka prób, w tym celu malujemy parę rzęs tuszem i obserwujemy, jak reaguje na niego oko. Jeżeli nie wywołuje żadnych podrażnień ani zaczerwienień, z powodzeniem możemy go stosować. Warto podkreślić, że taki test możemy przeprowadzić już w wielu drogeriach, gdzie klienci do dyspozycji mają testery, ale próba będzie tylko wtedy wiarygodna, jeżeli tester nie będzie zbyt stary, dlatego sprawdzamy jego datę ważności. Natomiast gdy się okaże, że tusz wywołuje niepożądane reakcje, trzeba odpisać sobie jego skład, by na przyszłość wiedzieć, jakich substancji mamy unikać.

Nie zapominamy również o tym, by systematycznie wymieniać tusze hipoareligiczane na nowe, najlepiej co dwa miesiące, gdyż nawet najlepsza maskara nie jest odporna na osiadanie na szczoteczce bakterii. Niestety bywa też tak, że kiedy zbyt długo stosujemy jeden kosmetyk, nasze oczy się  uwrażliwiają na jego składniki i wywołują reakcję alergiczną. W takim wypadku trzeba poszukać innej maskary. Należy podkreślić to, że w jej poszukiwaniach mogą pomóc nam liczne recenzje na temat określonych kosmetyków przeznaczonych dla osób noszących soczewki i alergików. Oczywiście, nie ma idealnej maskary, którą mogą stosować wszyscy, ale im więcej posiada ona pozytywnych opinii, tym lepiej, gdyż jest wtedy duże prawdopodobieństwo, że będzie ona także właściwa dla naszych oczu.

Reasumując, tusz hiperalergiczny nie uchroni nas zawsze przed uczuleniami czy podrażnieniami, ale ogranicza ryzyko ich wystąpienia do minimum.